Vervolg afbouw GHB en diazepam
Goed dat je de huisarts erbij betrokken hebt. De huisarts kan eventueel ook overleggen met de verslavingsarts.
Diazepam kan verlichting geven bij GHB‑onttrekking, maar er is vaak behoorlijk wat nodig om de ontregeling volledig te dempen. Hogere doseringen dan gangbaar. In de praktijk wordt diazepam pas toegevoegd vanaf het moment dat de ontwenningsverschijnselen duidelijk beginnen: wanneer de laatste dosis is uitgewerkt, bijdoseren niet meer lukt en klachten als trillen, zweten, angst, onrust, hartkloppingen, misselijkheid of slaapproblemen opkomen. Vanaf dat punt kan diazepam het centrale zenuwstelsel dempen en zo de ontregeling deels opvangen. Dus je bent goed bezig en het lukt je tot nu toe goed om het zonder diazepam te doen. Dus kijk het maar aan totdat een dagje stabiliseren niet meer goed werkt, maar het kan ook nog heel lang zo goed gaan.
Meestal werkt het beter om diazepam vooral ’s nachts te gebruiken en overdag de ontwenningsklachten zoveel mogelijk te verdragen. Omdat diazepam zo lang doorwerkt, heb je er de volgende dag vaak nog steeds baat bij.
Wel is het belangrijk dat dit altijd onder medische begeleiding gebeurt, omdat GHB‑onttrekking grillig kan verlopen en soms snel kan omslaan naar ernstigere complicaties zoals verwardheid of een delier. Een arts bepaalt daarom het juiste moment van starten, de observatie en de veiligheid.
Mvg,
Ronald en Gerard (verslavingsarts)
