Bijnemen XTC en 4-FMP

VRAAG

Laatst naar Open Air geweest (weekend edition), daar hebben we op de eerste dag 1x 4FMP en ongeveer 2 XTC pillen gebruikt op zaterdag, echter werd ik zaterdag nacht al redelijk moe en dus besloten te gaan slapen. Zondag weer het zelfde genomen, echter was ik toen de middag al uitgeput, kan het erg zijn om meer bij te nemen dan, om langer door te gaan? Aangezien Mysteryland ook weer voor de deur staat, wil ik weer exact het zelfde gaan nemen, dus ongeveer 3 pillen per dag (1x 4f, 2x xtc), maar ik heb geen zin in dat moeie gedoe. (Tweede vraag) Ik hou er meestal 6 weken tussen, ik lees overal wat anders, de ene zegt 6 weken (minimaal) en de andere 3 maanden. Begrijp ik goed dat met 6 weken je 'fucking-happy' gevoel minder is dan bijv. met 3 maanden?

ANTWOORD

Je code was: 808080

Beste vraagsteller,

Bijnemen met XTC heeft slechts in beperkte mate zin. XTC werkt namelijk in op een aantal neurotransmitters in de hersenen. Met name op serotonine, en in iets mindere mate op noradrenaline en dopamine. Maar het kenmerkende effect van XTC komt van de neurotransmitter serotonine. XTC zet de sluizen open en 'pompt' alles de hersenen in. Daarnaast blokkeert het tijdelijke de heropname van serotonine terug naar de zenuwuiteinden. Dit heeft als gevolg dat de serotoninespiegel tijdelijk wordt verhoogd in de hersenen en dat de reserves van serotonine worden uitgeput. 

Hierna is je serotonine dus op. En je lichaam heeft dan best een tijdje, enkele weken, nodig om die reserves weer maximaal aan te vullen. In de tussentijd heeft bijnemen niet zoveel zin. Je raakt nog wel wat opgepept, maar krijgt niet of nauwelijks dat unieke XTC gevoel. Het risico bestaat dat je extra gaat bijnemen. Je raakt verder opgepept maar nog steeds niet of nauwelijks echt effect. De risico's nemen op deze manier echter wel enorm toe. Het serotonine systeem kan ernstig ontregeld raken. De kater de dagen erna kan heel heftig worden, en soms houden mensen zelfs langere tijden vreemde klachten zoals wazig gevoel, derealisatie, schokjes, depressie. Dit is het gevolg van een ernstige ontregeling van je hersenen. 

Hoe snel de voorraad herstelt en je jezelf weer 'fucking happy' kunt voelen verschilt per persoon. Daarnaast is het effect natuurlijk niet alleen afhankelijk van je serotoninevoorraad maar ook van je stemming, omgeving en fysieke gesteldheid op het moment dat je weer gaat gebruiken. 

Het klopt wel een beetje dat je twee verschillende richtlijnen tegenkomt. Wij hanteren het advies niet vaker dan eens per 2 a 3 maanden XTC te slikken om risico's zoveel mogelijk te beperken. Andere organisaties zoals Unity zijn iets milder en houden het op maximaal 1x per 6 a 8 weken. Let op, dit gaat dus om 1x slikken, en niet om 1 heel weekend XTC slikken. 

Wat je verder vraagt is: "Kan het erg zijn om bij te nemen, zodat ik langer door kan gaan?" Het antwoord is volmondig JA. Wat in het algemeen geldt voor drugs is hoe vaker je gebruikt (en hoe groter de dosis), hoe groter het risico is dat je loopt. Het beperken van dosis en frequentie en niet combineren met andere drugs zijn belangrijke harm reduction tips. Door niet vaker dan eens per 2 a 3 maanden XTC te gebruiken (of 8 weken voor mijn part...), beperk je de risico's aanzienlijk. Een soortgelijk advies is waarschijnlijk ook van toepassing voor 4-FMP, vooral omdat het net als XTC ook ingrijpt op serotonine.

Door, in jouw voorbeeld, twee dagen achter elkaar 2 XTC-pillen en 4-FMP te nemen overtreedt je eigenlijk de belangrijkste harm reduction richtlijnen. Niet alleen qua frequentie maar waarschijnlijk ook qua totale dosering aangezien de gemiddelde XTC-pil tegenwoordig erg hoog gedoseerd is. Die richtlijnen zijn er niet voor niets. Als je je daar niet aan houdt loop je gewoon een veel groter risico. Misschien gaat het goed, of misschien krijg je klachten. Het is een gok, en de kans op een slechte afloop is gestegen.

Onze ervaring is dat de mensen die zich aanmelden met medische klachten bij het Landelijk Spreekuur Partydrugs, vaak heftig gebruikt en gecombineerd hebben en ook vaak dit soort richtlijnen aan hun laars hebben gelapt. In de praktijk blijkt ook dat door blijven gebruiken bij uitputting, bijvoorbeeld een nacht doortrekken (slaapdeprivatie) een belangrijk extra risico lijkt te zijn op vervelende complicaties. 

Tot slot, we weten nog helemaal niet goed hoe schadelijk 4-FMP nu eigenlijk is omdat er naar deze relatief nieuwe drug nog geen onderzoek is gedaan. Hoewel de effecten en nasleep milder lijken dan bij gebruik van amfetamine of MDMA, wil dat niet zeggen dat 4-FMP minder schadelijk is. Het zou kunnen dat 4-FMP schadelijker is dan MDMA of amfetamine. We weten het simpelweg nog niet. Je blijft je eigen proefkonijn met 4-FMP.

De combinatie van speed en XTC is verdacht voor extra hersenschade. Dit zou heel goed ook kunnen gelden voor de combi met 4-FMP. Dat is niet op basis van onderzoek bewezen, maar het zou heel goed zo kunnen zijn.

Je beperkt de risico van je gebruik enorm als je gewoon 1x en 1 middel gebruikt in die party weekenden en er de volgende keer weer een maand of 2 tussen laat. Lees onze info over XTC en info over 4-FMP door voor meer tips hoe je de risico's van gebruik kunt beperken.

Groet,

Nick & Ronald

  

29 juli 2015
NIET GEVONDEN WAT U ZOEKT Stel een Vraag >