Drugscontrole bij vluchten naar het buitenland
Je mag geen drugs meenemen in het vliegtuig. Als de douane iets in je tas vindt, kan er in Nederland al een onderzoek beginnen. In Vietnam is het hebben of meenemen van drugs al helemaal streng verboden. De straffen zijn daar hoog. Als je gecontroleerd wordt bij aankomst of vertrek uit het land, kun je grote problemen krijgen.
Op vliegvelden controleren ze vooral op het smokkelen van drugs, niet op mensen die drugs gebruiken. In dit soort Aziatische landen moet je wel extra voorzichtig zijn. Daar kun je al een lange gevangenisstraf krijgen als je maar een klein beetje wiet bij je hebt. In Nederland zou je daar meestal niet voor gestraft worden.
Over het algemeen doen ze geen haartest op vliegvelden, want dat laat alleen zien of je ooit drugs hebt gebruikt, niet of je het bij je hebt. Regelmatig gebruiken ze op vliegvelden speciale testen om sporen van drugs te vinden. Bijvoorbeeld op je tas, portemonnee of riem. Ze gebruiken doekjes (swabs) die in een machine gaan. Soms zijn er drugshonden die sporen kunnen ruiken in je bagage. Als er bijvoorbeeld onzichtbare restjes cocaïne op je telefoon of sleutels zit, kunnen ze dat in theorie vinden. Dan doen ze verder onderzoek. Dat kan vervelend zijn: ze kijken dan goed in je spullen, misschien zelfs je telefoon, WhatsApp en social media. Een positieve swab op jouw persoonljike spullen kans soms aanleiding om je koffers extra te controleren, vragen te stellen of een scan van je lichaam te maken om te zien of je iets hebt ingeslikt.
Samenvattend: Als je een paar maanden geleden een keer drugs hebt gebruikt, is dat geen probleem. Let er wel goed op dat je geen resten van drugs meeneemt. Heb je bijvoorbeeld je bankpasje, sleutel of contant geld gebruikt bij het snuiven? Maak het dan goed schoon of neem het niet mee. Heb je een favoriet 'festivaltasje' waar wel eens wiet in zit bijvoorbeeld, laat die dan lekker thuis om problemen te voorkomen!
Mvg,
Ronald